fbpx

Wielkanocne jajka

08 / 04 / 2023

Wielkanoc już za kilka dni, dlatego chyba nie tylko Zespół TONDO myśli o malowaniu pisanek?

Poza wiosennymi porządkami i przygotowywaniem świątecznych potraw, z pewnością przeszło Wam przez myśl, żeby udekorować jajka na wielkanocny stół. Jest to odwieczna tradycja, która ma swoje korzenie sięgające nawet czasów starożytnych. Już Egipcjanie malowali na nich wizerunki skarabeuszy, a Chińczycy lubowali się w ozdabianiu ich malunkami ptaków oraz kwiatów. Na ziemiach polskich ta tradycja ma swoje korzenie w wierzeniach dawnych Słowian, dla których jajka miały symbolizować nowe życie, odrodzenie przyrody wiosną, a w chrześcijaństwie – zmartwychwstanie.

Wieloletnie techniki przyozdabiania przyczyniły się do spopularyzowania tego typu rzemiosła. Niejedno jajko mogłoby konkurować z prawdziwymi dziełami sztuki. Najprostszą metodą są tzw. kraszanki, których wykonanie jest niezwykle proste. Wystarczy podczas gotowania dodać do wody barwnika, który nada skorupkom intensywny kolor. Tradycyjnie używano w tym celu roślin posiadających właściwości barwiące, takie jak: łupiny czerwonej cebuli, orzecha włoskiego czy sok z buraków. Obecnie dostępne jest całe spektrum barwników spożywczych, które pozwalają na jeszcze większe kolorowe szaleństwo. 

Jeśli jednolicie zabarwione jajko Was nie satysfakcjonuje, warto wypróbować najbardziej tradycyjną technikę jaką są pisanki. Ta metoda różni się od kraszanek tym, że zanim włożymy jajko do wody z barwnikiem, malujemy na nim wzory rozgrzanym woskiem. Najbardziej polecany jest do tego wosk pszczeli, ale również każda świeczka powinna się nadać. Do malowania najlepiej wykorzystać małe pędzelki albo patyczki, igiełki i wykałaczki. 

Natomiast dla fanów bardziej ekspresyjnych form wyrazu idealnie nadadzą się metody nalepianek i oklejanek. Pierwsza z nich polega na naklejaniu wzorów z kolorowego papieru. Druga natomiast, jak sama nazwa wskazuje, na oklejaniu skorupek. Tutaj możemy dać ponieść się inwencji twórczej i użyć wszystkiego co według uznania się nada. Poszukacie w domu, czy nie znajdzie się jakiś brokat lub cekiny. Możecie też użyć różnobarwnych nici albo sfokusować na bardziej naturalnych ozdobnikach np. liściach lub kwiatach. 

W związku z tym w imieniu całego Zespołu Tondo życzymy, by kreatywna i artystyczna strona tych świąt sprawiła Wam wiele przyjemności. Zarówno przy malowaniu pisanek, strojeniu koszyczka czy dekorowaniu stołu. Niech wena twórcza Was nie opuszcza, a moc wyobraźni otwiera Wam nowe, ciekawe ścieżki rozwoju. Cieszcie się barwami oraz smakiem wielkanocnych potraw, a odwiedziny zajączka niech przyniosą wiele miłych niespodzianek.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Od czego zacząć naukę malowania?

Od czego zacząć naukę malowania?

Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć naukę malowania, trafiłeś we właściwe miejsce! W naszym artykule dowiesz się, jak zacząć malować, nawet jeśli nigdy...

Co warto wiedzieć o malarstwie olejnym?

Co warto wiedzieć o malarstwie olejnym?

Malarstwo olejne to jedna z najstarszych i najbardziej cenionych technik artystycznych, której korzenie sięgają setek lat wstecz. Współcześni artyści często...