Krótka historia
Przenieśmy się w czasie do XV-wiecznych Włoch. Właśnie na świat przyszedł mały Lorenzo, którego mama Sofia jest bardzo szczęśliwa z narodzin pierwszego syna. Przyjmuje gratulacje od lekarzy i pielęgniarek. Jedna z nich przynosi jej okrągła tacę ze słodyczami, które mają być dla niej uciechą na nadchodzące chwile z dopiero narodzonym dzieciątkiem.
Skupmy się na owym naczyniu, na którym ułożone są słodkości. To desco da parto, czyli naczynie narodzin. Zazwyczaj malowidła umieszczane na tacach przedstawiały sceny narodzin dzieci i ich matki. Tradycja obdarowywania kobiety po porodzie desco da parto, zapoczątkowała malowanie obrazów przez artystów renesansowych na okrągłych płótnach nazywanych tondo. Renesans (znany też jako epoka odrodzenia) otaczał kult sztuki i nauki. Ówcześni artyści powracali w swojej twórczości do antyku, dlatego sceny mitologiczne oraz biblijne były bardzo popularne. Badali sztukę starożytną, skupiając się na człowieku, który był głównym tematem w pracach. Dobór tondo, jako okrągłej bazy do obrazu nie powinien dziwić zważając na symboliczne znaczenie koła, które rozumiane jest jako nieskończoność, doskonałość, precyzja, równowaga i harmonia.
Nasza inspiracja
Nasz zespół również przykłada wagę do znaczenia tego symbolu. TONDO Akademia Kreatywności to nie tylko miejsce, w którym spotykają się dzieci, młodzież i dorośli, żeby działać plastycznie. Zależy nam także na tym, by działać holistycznie, łącząc wiedzę z różnych dziedzin, pozwalającą postrzegać świat jako wspólną całość. Taki jest też Zespół Tondo. Mamy różne zainteresowania, umiejętności i doświadczenia, ale łączy nas pasja do kreatywnego działania!
___
0 komentarzy