fbpx

Sonia

Borysiak

Sonia Borysiak CODA (ang. Children of Deaf Adults), określa siebie jako “kulturowo Głuchą”. Jej pierwszym oraz preferowanym językiem jest Polski Język Migowy. Na co dzień współpracuje z Toruńskimi placówkami kulturalnymi takimi jak teatr, czy Dwór Artusa, oraz pracuje w szkole ucząc PJM (Polski Język Migowy).

Uwielbia tłumaczyć poezję, piosenki czy spektakle na PJM, ponieważ może wyrazić swoją miłość do tego języka i jego Kultury. Prowadzi warsztaty z zakresu savoir vivre, uwrażliwiania, kultury, historii i sztuki g/Głuchych. Działa na rzecz dostępności od około 3 lat. W tym czasie współpracowała z Narodowym Centrum Kultury przy Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów “Animacja i Włączanie”, brała udział w TedX WarsawWoman, czy prowadziła panel na… Animatsuri. 

O PJM oraz Kulturze g/Głuchych potrafi mówić godzinami, pragnie się nią dzielić ze wszystkimi. Jest zafascynowana genezą poszczególnych znaków jak i historią g/Głuchych. Gdy otrzymuje pytanie z tego zakresu na które odpowiedzi nie zna, drąży tak długo temat, aż się dowie. Nie unika też trudnych tematów i pytań. 

Na warsztatach stawia na otwartość i energię. Podczas pracy w szkole wypracowała też własne metody na nauczanie PJM tak, aby było nie tylko miło i zabawnie, ale też obficie w wiedzę.

O czym aktualnie najbardziej marzy?

  • Chciałaby nauczyć się jeszcze jednego języka, obsługi koparki oraz poznać w stopniu bardziej zaawansowanym programowanie robotów przemysłowych

  • O większej ilości podróży

Gdyby była owocem, to jakim?

  • Byłaby owocem morza. Kocha pływać i jeść skorupiaki.

Prowadzone warsztaty

Świat ciszy - polski język migowy i kultura Głuchych

Warsztaty dla Dorosłych

8h | 6-10 os.