

CHALIN, 24-28 LIPCA 2024
Plener Malarski
W otoczeniu wyjątkowych krajobrazów i historycznej architektury znajdziesz spokój i ciszę, które pobudzą Twoją wyobraźnię. Przygotuj się na odkrycie piękna malowniczych pejzaży i zanurzenie się w sztuce na łonie natury.


Plener w puszczy noteckiej
Spędzisz czas w jednym z najpiękniejszych rejonów Wielkopolski, na terenie odrestaurowanego, XIX wiecznego dworu i parku przydworskiego.

nauka od zawodowych artystów
Wsparcie maksymalnego rozwoju umiejętności malarskich zapewni Ci dwóch, doświadczonych artystów – dr sztuki Sebastian Trzoska i mgr Paweł Jaskuła.

inspirująca natura
Skorzystasz z bogactwa kształtów, kolorów i tekstur, które oferuje niezwykle malownicze otoczenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego.

praktyka i teoria
Warsztaty z praktyką malarską uzupełniane będą wykładami teoretycznymi, dla zapewnienia Ci pełnego doświadczenia artystycznego.
W otoczeniu zieleni rozległych ogrodów, nad brzegiem jeziora, wsród starodrzewów i śpiewu ptaków, znaduje się idealne miejsce do twórczych poszukiwań.
Zapraszamy Cię na wyjątkowy, pięciodniowy plener malarski, stanowiący doskonałą okazję dla wszystkich pasjonatów sztuki, którzy pragną zanurzyć się w malarstwie, otoczeni malowniczym krajobrazem pełnym inspiracji.

Oderwij się
i jedź na plener!
W Tondo Akademia z pasji zajmujemy się organizowaniem warsztatów i kursów artystycznych dla dorosłych. Skupiamy zawodowych artystów, którzy z przyjemnością dzielą się wiedzą i swoim doświadczeniem.
Wyjeżdżając z miejskiego zgiełku, zapraszamy Cię do malowniczego miejsca na atystyczny wyjazd. Razem poszukamy inspiracji w naturze i poszerzymy nasze twórcze horyzonty.
Co Cię czeka?
• Twórczy odpoczynek na łonie natury
• Nie jeden, a dwóch prowadzących artystów, którzy wprowadzą Cie w techniki malowania pejzażu
• Warsztaty praktyczne oraz ciekawe wykłady.
• Rozwiniesz swoją świadomość wzrokową i wrażliwość na kolory
• Namalujesz co najmniej jeden obraz na dużym formacie
• Zdobędziesz pewność siebie w malowaniu z natury
• Poznasz nowych ludzi z artystycznymi pasjami

Czego się nauczysz?
Podczas naszego pleneru rozwiniesz w praktyce takie zagadnienia jak:
-
Malowanie z natury w plenerze
-
Poznasz najważniejsze zasady dotyczące kompozycji, perspektywy i barw, aby obraz, który namalujesz, był interesujący i przyciągał oko
-
Poznasz różne techniki malarskie, od tradycyjnych po nowatorskie, i nauczysz się, jak je zastosować w malowaniu pejzaży
-
Nabędziesz umiejętności świadomego i prawidłowego doboru motywu/pejzażu
-
Nauczysz się teorii koloru oraz mieszania barw, aby uzyskać najlepszy efekt perspektywy powietrznej
-
Dzięki obserwacji natury nauczysz się doskonale mieszać farby na palecie, by uzyskać interesujący Cię odcień
-
Dowiesz się jak uzyskać głębię i świetlistość na swoich obrazach
-
Dowiesz się jak utrwalić i zabezpieczyć swój obraz za pomocą werniksu
-
Kilku ćwiczeń na rozmalowanie się i budowanie kompozycji, przygotowując się do malowania większego obrazu
Konsultacje malarskie
Wsparcie dwójki malarzy, to podwójna dawka wiedzy, nie mamy co do tego wątpliwości!
Zarówno Sebastian jak i Paweł na co dzień tworzą prace w odrębnych stylach, dlatego wskazówki obojga mogą stać się dla Ciebie dobrym źródłem inspiracji przy wyborze kierunku, w którym chcesz malować swój pejzaż.
Konsultacje to nie krytyka i ocenianie, a rozmowa, która ma na celu nakierowanie Cię na stosowanie rozwiązań, które poszerzą Twoje doświadczenie i rozwiną myślenie kreatywne. Zarówo jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z malarstwem, lub masz już w nim pewne doświadczenie, dostaniesz wiedzę i porady dostosowane indywidualnie do Ciebie. Otrzymane wskazówki staną się cennymi lekcjami, które pomogą Ci rozwijać swoje umiejętności, niezależnie od obranego stylu malarskiego.
Na plenerze możesz spodziewać się wskazówek takich jak: „Spróbuj nałożyć cień bardziej subtelnie, aby dodać realistyczny efekt przestrzeni”, „Żeby stworzyć spójniejszą i bardziej harmonijną kompozycję, spróbuj zredukować paletę kolorów.”, „Zwróć uwagę na proporcje między różnymi elementami krajobrazu, aby uzyskać bardziej realistyczną perspektywę.”.

Różnorodne inspiracje
Malarstwo pejzażowe to nie tylko realistyczne odwzorowanie natury, ale także malowanie w różnorodnych stylach artystycznych, takich jak impresjonizm czy abstrakcja. Każdy etap procesu tworzenia, od wyboru kadru po mieszanie farb na palecie i ukończenie pracy, jest pełen kreatywnych możliwości!
Prowadzący będą wspierać Cię na każdym kroku szukania własnego stylu. Aby lepiej zrozumieć i opanować zasady kompozycji oraz techniki malarskie, przygotowali dla Ciebie małe ćwiczenia. Te ćwiczenia będą pomocne nie tylko w tworzeniu pejzaży, ale również w innych twórczych działaniach.
Podczas wieczornych wykładów odkryjesz inspirujące przykłady pejzaży w historii sztuki oraz różnorodne podejścia do tego bogatego tematu. Będziesz także mieć okazję przyjrzeć się analizie wybranych dzieł sztuki, aby zrozumieć co sprawia, że niektóre obrazy zachwycają swoją głębią, a inne urzekają niezwykłym kunsztem.

Program
Poniżej znajdziesz harmonogram naszych dni na plenerze malarskim. Pamiętaj, że masz możliwość decydowania o własnym planie na dany dzień. Jeśli w dowolnym momencie poczujesz potrzebę odpoczynku lub działania w innej formie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z uroków okolicy i chwil relaksu.
ŚRODA
od 16:00 – przyjazd i zakwaterowanie
17:00 – powitanie i omówienie programu
18:00 – spacer po okolicy i wstęp do warsztatów
20:30 – ognisko integracyjne
CZWARTEK
9:00 – śniadanie
10:00 – wykład teoretyczny
11:00 – blok warsztatowy
15:00 – obiad
16:00 – blok warsztatowy
19:00 – kolacja
20:00 – wykład teoretyczny
PIĄTEK
9:00 – śniadanie
10:00 – blok warsztatowy
15:00 – obiad
16:00 – blok warsztatowy
19:00 – kolacja
20:00 – wykład teoretyczny
SOBOTA
9:00 – śniadanie
10:00 – blok warsztatowy
15:00 – obiad
16:00 – blok warsztatowy
19:00 – kolacja
20:00 – wernisaż
NIEDZIELA
9:00 – śniadanie
10:00 – podsumowanie wyjazdu
12:00 – wykwaterowanie
KIEDY?
24-28 lipca 2024
(środa-niedziela)
GDZIE?
Dwór w Chalinie
Chalin, Sieraków
(Powiat Międzychodzki) Wielkopolska
DLA KOGO?
Dla wszystkich dorosłych pragnących poznać lub rozwinąć swój warsztat malarski i zaznać odpoczynku i regeneracji w otoczeniu natury
Poznaj naszych prowadzących

dr sztuki Sebiastian Trzoska
Artysta wizualny pracujący i mieszkający w Poznaniu. W swojej praktyce artystycznej zajmuje się głównie medium rysunku oraz badaniem jego granic jako formy twórczej wypowiedzi.
W 2023 roku obronił tytuł doktora na Wydziale Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Pracuje jako asystent w XIII Pracowni Rysunku oraz współtworzy program zajęć z rysunku i malarstwa dla ścieżki angloęzycznej na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.
Interesuje go poszerzanie języka sztuki oraz szeroko pojęta edukacja artystyczna jako sposób na budowanie twórczej świadomości – zarówno plastycznej jak i kreatywnej.

mgr Paweł Jaskuła
Ukończył podwójne studia magisterskie – z Malarstwa oraz Fotografii – oba na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Już jako student zdobywał zawodowe doświadczenie, pracując jako asystent na UAP i dzięki tej pracy do dziś kocha uczyć i przekazywać wiedzę artystyczną.
Opowiada o sztuce bez uprzedzeń, przełamuje strach i bariery przed niedostatkiem zaawansowanych umiejętności. Pozwala na wyzwolenie u każdego najpiękniejszych spostrzeżeń i emocji. Jego celem jest pomoc w zakochaniu się w sztuce, której – jak sam mówi- najistotniejszy pierwiastek mieszka nie w galerii sztuki współczesnej, lecz w szkicach i obrazach każdego z nas.
Miejsce
Dwór w Chalinie mieści się na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, na skraju Puszczy Noteckiej w Wielkopolsce.
Klasycystyczny dwór wybudowany został w XIX wieku, na pozostałościach po wcześniejszym, XVIII wiecznym zabudowaniu. Dookoła dworu znajdują się zabudowania dawnego folwarku oraz rozległy teren parku, w którym znajdują się ścieżki edukacyjne i szlaki turystyczne.
Obecnie we dworze mieści się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. W sąsiedztwie znajdziemy sędziwe drzewa, wiele budek lęgowych dla lokalnych ptaków oraz dwa jeziora – Śremskie i Chalińskie Małe.
Na parterze mieści się jadalnia oraz sala wykładowa, na piętrze znajduje się część noclegowa, z pokojami 2, 3 i 4-osobowymi.

Wyżywienie
Podczas całego pobytu zapewniamy całodzienne wyżywienie, do wyboru w diecie klasycznej lub wegetariańskiej.
Lokalni restauratorzy zaserwują śniadanie w formie szwedzkiego bufetu, z ciepłymi i zimnymi opcjami, dwudaniowy obiad bazujący na przepisach kuchni polskiej, sezonowe owoce i chłodne napoje na deser oraz kolację, również w opcji na ciepło i zimno.
Pierwszego dnia kolację zjemy na świeżym powietrzu, pod drewnianym wigwamem, przygotowując jedzenie na ognisku.
W budynku znajduje się także lodówka do dyspozycji gości i niewielki aneks umożliwiający przygotowanie sobie w dowolnym momencie kawy lub herbaty.


Materiały
Do Twojej dyspozycji zapewniamy wiele materiałów, których zabieraniem nie musisz się przejmować!
Na miejscu dostępne będą sztalugi malarskie, dobre pędzle w różnych rozmiarach, szpachelki , palety, kubeczki na wodę, dwa podobrazia malarskie, o wymiarach 50x40cm oraz fartuchy.
Co musisz zabrać ze sobą?
Wystarczy tylko zestaw farb!
Proponujemy malowanie farbami akrylowymi, ponieważ łatwo się ze sobą łączą, są mocno napigmentowane, cechują się łatwym nakładaniem i wysoką trwałością.
Polecane przez nas farby, znajdziesz na dole strony, w części najczęściej zadawanych pytań.
Dojazd
Wieś Chalin mieści się w zachodniej części województwa Wielkopolskiego, 70km na zachód od Poznania, ok. 70km na wschód od Gorzowa Wielkopolskiego.
Bezpośredni dojazd możliwy jest wyłącznie samochodem*
Na miejscu, przed budynkiem, znajduje się bezpłatny parking.
*Jeśli nie jesteś osobą zmotoryzowaną i samodzielny dojazd mógłby być problemem, bez obaw! Wspólnie znajdziemy rozwiązanie i odbierzemy Cię z pobliskiego przystanku PKS lub skontaktujemy z kimś z uczestników, z kim z będziesz mógł/mogła się zabrać.


Żeby pojechać na plener,
nie potrzebujesz:
-
Doświadczenia w malarstwie – poziom zadań i ćwiczeń dobierzemy indywidualnie do Twoich umiejętności i chętnie doradzimy jakie kadry wybierać, abyś mógł/mogła rozwijać sie zgodnie ze swoim rytmem i potrzebami.
-
Przejmować się brakiem towarzystwa – na plener możesz śmiało wyruszyć samodzielnie. Ten wyjazd może stać się idealną okazją do poznania nowych osób, z którymi na pewno będą łączyć Cię przynajmniej dwie rzeczy – chęć rozwoju i regeneracji na łonie natury.
-
Zabierać sztalugi, narzędzi malarskich i płócien – wystarczą Ci tylko własne farby, a na miejscu czekać na Ciebie będą wszystkie akcesoria potrzebne do pracy.
-
Pamiętać o swoim wieku i zawodzie – z otwartymi ramionami zapraszamy wszystkich dorosłych, niezależnie od daty urodzenia i wykonywanego zawodu. Cenimy różnorodność i staramy się czerpać z niej jak najwięcej!
Jak się zapisać?
Wypełnij formularz zapisu znajdujący się na dole strony. Upewnij się, że wprowadzone dane są poprawne.
Po kliknięciu „Zapisz się”, u góry formularza pojawi się komunikat z linkiem do płatności online.
Klikając w link do płatności, zostaniesz przekierowany/a na stronę tPay, na której dokonasz wpłaty zadatku.
Gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłacenie zadatku w wysokości 500zł.
Pozostała kwota płatna jest przelewem najpóźniej w terminie 14 dni przed wyjazdem, tj. do 10 lipca 2024.
Po zaksięgowaniu wpłaty zadatku dostaniesz maila z potwierdzeniem zapisu na plener.
Jak sprawdzić, czy są wolne miejsca?
W formularzu zapisów na dole strony, po wybraniu pleneru w rozwijanej liście, wyświetli się informacja o liczbie wolnych miejsc i wielkości grupy.
Jeśli na liście wyjazdów nie widzisz interesującej Cię pozycji, oznacza to, że wszystkie miejsca zostały wyprzedane.
Jakie są formy płatności?
Możesz wybrać pasującą Ci formę płatności.
Płatność online – za pośrednictwem platformy TPay możliwa jest płatność przez BLIK, przelew natychmiastowy, PayPo, Raty Pekao 3×0%.
Przelew tradycyjny – po zatwierdzeniu swoich danych w formularzu zapisów, wykonaj przelew na dane:
10 1160 2202 0000 0005 5430 4699
TONDO KAROLINA TRZOSKA
UL. WYSOKA 12/17, 61-850 POZNAŃ
Jakie farby zabrać ze sobą?
Podczas pleneru polecamy malowanie farbami akrylowymi. Dla wygody, najlepiej zabrać farby w tubach, o pojemności 100-200ml.
Z firm, którch farby mają dobry stosunek ceny do jakości, polecamy marki: Renesans, Amsterdam, Maimeri.
Możesz wziąć ze sobą więcej kolorów, ale w zupełności wystarczą Ci: biały, czarny, żółty cytrynowy, ultramaryna, karminowy.
Jak dojechać bez samochodu?
Jeśli planujesz podróżować transportem publicznym, w okolice Chalina dojeżdża autobus PKS. Najbliższy przystanek mieści się w miejscowości Przemyśl (pow. Międzychodzki) i bez problemu możemy odebrać Cię z tego miejsca samochodem.
Jeśli planujesz wyjazd z większego miasta, być może wśród zapisanych uczestników uda się się znaleźć kogoś, z kim będziesz mógł/mogła się zabrać.
Po zapisie daj nam znać w mailu z jakiej miejscowości startujesz, a wspólnie wypracujemy najlepszą drogę, dzięki której trafisz na plener 🙂
2490zł
Cena last minute
Cena regularna: 2629zł
Promocja obowiązuje tylko
do 10 lipca 2024!
Dzień(s)
:
Godzina(y)
:
Minut(y)
:
Sekund(y)
Cena obejmuje:
Noclegi
Zaplecze sanitarne
Pełne wyżywienie
Narzędzia i akcesoria malarskie (w tym sztalugę plenerową do dyspozycji)
Dwa płótna malarskie
Warsztaty praktyczne i wykłady
Opiekę i konsultacje doświadczonych artystów
Wernisaż na zakończenie pleneru
Pamiątkę w postaci fotorelacji z wyjazdu
Rezerwacja miejsca dokonywana jest na podstawie wpłaty 500zł zadatku. Wpłata zadatku następuje po zapisaniu się przez poniższy formularz. Pozostała kwota płatna jest przelewem, najpóźniej do 10 lipca 2024.
W razie rezygnacji z uczestnictwa w plenerze przed jego rozpoczęciem, zadatek nie podlega zwrotowi.
Formularz zapisów
