Letnia ceramika z wypałem raku
Dla dorosłych
ok. 7h | 2 spotkania
13 i 29 sierpnia 2026

Raku to radość ukryta w glinie i ogniu
Raku to po japońsku "radość", a zarazem nazwa jednej z najbardziej widowiskowych technik wypału. Ogień, dym, wysoka temperatura i moment wyciągania rozgrzanych prac z pieca sprawiają, że każda realizacja staje się nieprzewidywalna i jedyna w swoim rodzaju. Powierzchnie ceramiki przyciemniają się, nabierają metalicznych połysków i śladów procesu, których nie da się odtworzyć drugi raz.
Podczas tych dwuspotkaniowych warsztatów przejdziesz przez cały proces - od budowania własnych form z gliny, po szkliwienie i plenerowy wypał Raku. To spotkanie z ceramiką w bardziej intuicyjnej i eksperymentalnej odsłonie, gdzie równie ważny jak efekt końcowy jest sam proces tworzenia.
Jak wyglądają warsztaty?
1. spotkanie | 2,5h | stacjonarne, w TONDO
Te warsztaty studyjne poświęcone będą pracy z gliną i budowaniu autorskich form ceramicznych. Poznasz podstawowe techniki modelowania, sposoby tworzenia faktur i pracy z powierzchnią. Stworzysz wtedy obiekty, które w ciągu dwóch tygodni wypalimy na biskwit i przywieziemy na wypał raku.
2. spotkanie | ok. 4,5h | plenerowe, w Kiekrzu
Druga część warsztatów odbędzie się w plenerze i będzie poświęcona szkliwieniu oraz drugiemu wypałowi prac. To właśnie wtedy zaczyna się najbardziej intensywna część procesu - ogień, rozgrzany piec, dym i moment wyciągania ceramicznych form z temperatury sięgającej 1000 stopni. Efekty pojawiają się stopniowo i często zaskakują nawet osoby, które mają już doświadczenie z ceramiką.
W trakcie wartsztatów:
- poznasz podstawowe narzędzia i materiały ceramiczne
- nauczysz się budować formy z gliny o wysokiej zawartości szamotu
- dowiesz się jak przygotować prace do wypału Raku
- poznasz rodzaje szkliw i sposoby szkliwienia oraz dekorowania powierzchni
- doświadczysz całego procesu wypału, krok po kroku
Podczas drugiego dnia będzie też czas na wspólne ognisko i spokojne spędzanie czasu w plenerowej atmosferze.

Dlaczego warto wziąć udział?
Raku daje przestrzeń do tworzenia bardziej intuicyjnego i swobodnego niż klasyczna ceramika. Tutaj duże znaczenie ma proces, przypadek i reakcja materiału na ogień i organiczne materiały. Możesz eksperymentować, obserwować zmiany zachodzące na powierzchni prac i zobaczyć, jak glina reaguje na wysoką temperaturę oraz nagłe zmiany. To doświadczenie bardzo fizyczne i angażujące - pełne ciepła, skupienia i pracy rękami.
Warsztaty pozwalają nie tylko stworzyć własne ceramiczne obiekty, ale też wejść w cały rytuał wypału Raku: od budowania formy po moment wyciągania rozgrzanej pracy z pieca. Jeśli lubisz proces twórczy, pracę z materiałem i działania, w których nie wszystko da się przewidzieć, bardzo dobrze się tu odnajdziesz.

Lokalizacja warsztatów:
1. spotkanie odbywa się w centrum Poznania, w TONDO, przy ul. Piekary 17a. To tutaj stworzysz swoje prace, które następnie zostaną przez nas wypalone na biskwit i zapakowane do wyjazdu na drugie spotkanie.
2. spotkanie odbywa się w Kiekrzu, do którego zabierzemy wszystkie powstałe prace. Do Kiekrza możesz dojechać własnym autem, zabrać się z nami lub którymś z innych uczestników albo dojechać samodzielnie komunikacją miejską lub pociągiem. Dworzec w Kiekrzu mieści się niecałe 2km od miejsca docelowego, z którego bez problemu możemy Cię odebrać.
✓ Łącznie ok. 7h warsztatów (2 spotkania)
✓ Kameralna grupa
✓ Zajęcia prowadzone przez zawodowego artystę
✓ Nauka tworzenia przedmiotów pod wypał raku
✓ Nauka techniki malarstwa akwarelowego
✓ Warsztaty w centrum Poznania

Wszystkie materiały w cenie!
Każdemu uczestnikowi zapewniamy:
• masę ceramiczną z wysoką zawartością szamotu
• szkliwa przeznaczone do wypału raku
• różne rodzaje narzędzi przydatnych do modelowania w glinie
• fartuch do pracy
• kawę, herbatę, słodkości
Kiedy?
I spotkanie (2,5h)
czwartek, 13 sierpnia 2026 g.17:30-20:00
II spotkanie (ok. 4,5h)
sobota, 29 sierpnia 2026 g.12:00-ok.16:30
Gdzie?
I spotkanie
TONDO Akademia
ul. Piekary 17a, Poznań
II spotkanie
ul. Bosmańska, Kiekrz
Dla kogo?
Warsztaty dla dorosłych
Dla wszystkich, niezależnie od doświadczenia
Warsztaty prowadzi:
dr. Piotr Mastalerz
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie wykładowca Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
"(...)
W mojej codziennej pracy punktem wyjścia jest natura. Równie ważne jest dla mnie zanurzenie się w procesie twórczym – moment, w którym wszystko inne przestaje istnieć, a ja podążam za intuicją i przepływem energii. To właśnie w stanie twórczego skupienia rodzą się moje ceramiczne obiekty, w których na pierwszym planie zawsze stawiam formę.
Tworzę w dużej mierze dzięki alternatywnym technikom wypału, takim jak Raku, Raugo czy Saggar. To procesy, które pozwalają na naturalne barwienie ceramiki, pozostawiając przestrzeń dla spontaniczności, przypadku i działania żywiołów."
Jak się zapisać?
Wypełnij formularz zapisu znajdujący się na dole strony. Upewnij się, że wprowadzone dane są poprawne. Na dole formularza zaznacz jedno pole z preferowaną formą rozliczenia.
Po kliknięciu "Zapisz się", u góry formularza pojawi się komunikat z potwierdzeniem dokonania zapisu.
W ciągu jednego dnia otrzymasz od nas maila z linkiem do płatności online.
Klikając w link do płatności otrzymany od nas mailem, zostaniesz przekierowany/a na stronę tPay. Możesz wybrać pasującą Ci formę płatności (BLIK, przelew natychmiastowy, PayPo).
Gwarancją rezerwacji miejsca jest opłacenie pierwszej raty lub całej kwoty w ciągu 3 dni od zapisu.
Jak sprawdzić, czy jest wolne miejsce?
W formularzu zapisów na dole strony, po wybraniu odpowiednich warsztatów z rozwijanej listy, wyświetli się informacja o liczbie wolnych miejsc i wielkości grupy.

Formularz zapisów








